Otse põhisisu juurde

Küttejõu maapõuematk

Tule tutvu põlevkivimaaga


Kus?
Küttejõu maapõuematk toimub Küttejõu ja Kiviõli kandis. Täpse kokkusaamiskoha saadame registreerunutele meilile.

Küttejõu

Mis?

Jalgsimatk maailma suurima põlevkivimaardla alal Kiviõlis ja Küttejõus. Liigume läbi ruumi ja aja nii kaevanduste kui karjääride alal. Saame teada kus ja kuidas sai  ligi sajand tagasi alguse Põlevkivimaa.

Eesti Vabariigi alguses rajas Põhja Paberi- ja Puupapivabrik kütuse hankimiseks Ida-Virumaale põlevkivikarjääri "Kütte-Jõud", millest arendati edasi kaevandus. Küttejõu maapõematkal tutvume Eesti suurima allmaajõega, maagilisima lubjakanaliga, Eesti ainukese puisturi poolt loodud kalasabakarjääriga, kaevandusvaringutega ning omanäolise kaevuriasulaga. Matka juhendab kohalik mäeinsenerist loodusgiid Ingo Valgma. Matk kestab ca 4 tundi ja seda on soovitav läbida kummikutes ning ilmale sobivas riietuses. Ette tuleb nii ukerdamist kui võsaläbimist.

Küttejõu põlevkivitööstus, -karjäär ja -kaevandus olid ja on siiani mitmes mõttes erilised.

Millal?
Siis kui kokku lepime või oleme siinsamas välja kuulutanud.
Teepikkus ja raskusaste
Läbime ca 9 km, milleks kulub ca 5 h. Raskusaste on keskmine ehk on mõned kohad, kus ronime üles alla või trügime läbi võsa. Mõnes kohas võib olla vett ehk kummikud tulevad kasuks.

Miks?
Näed ja saad tundma põlevkivimaa maapõue, maastikku, ajalugu ja tänapäeva. Saad teada miks ja kuidas maa variseb ja vajub ning kuidas tekkis ja muutub asustus, maastik, loodus, põhjavesi, pinnavesi ja kultuur.#minestretked
minest.ee/retked

Lisainfo:

Matkata saame ka mujal põlevkivimaardla alal. Andke palun oma soovidest meile teada.

MinestMatkad

Küttejõu karjäär / Oil shale mining in Estonia Kütte-Jõu põlevkivikaevanduse töötajate elamu / Oil shale mining area in Estonia Küttejõu põlevkivi kaevandamisala / Küttejõu oil shale mining area in Estonia Siit see kütte jõud tuligi / Former Küttejõu oil shale mine in Estonia Mälestusmärk Põlevkivimaa - Küttejõu / Oil Shale mining area in Estonia Põlevkivimaa - Küttejõu / Oil Shale mining area in Estonia